דוח עמותת עלם הוגש לנשיא המדינה

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, קיבל לידיו הבוקר (יום ד', 18/5) את הדו"ח השנתי של עמותת עלם הפועלת למען בני נוער במצבי סיכון ומצוקה. את הדו"ח קיבל הנשיא במפגש מיוחד עם יו"ר עלם שלמה ינאי, נשיאת עלם נאוה ברק, מנכ"לית העמותה ענבל דור קרבל ובני נוער שקיבלו סיוע מהעמותה והשתקמו.

יו"ר עמותת עלם, מר שלמה ינאי, עדכן את הנשיא בממצאי הדוח העיקריים: "השנה נתקלנו יותר מתמיד בבני נוער מכלל שכבות האוכלוסייה וכלל התרבויות, החווים גילויי גזענות ואפליה כלפיהם. כמו כן, בני נוער מדווחים על צריכה מופרזת של אלכוהול. לצד זאת, אנו מברכים על התקדמות משמעותית בקידום פיתרונות למצבם של צעירים חסרי בית בישראל".

הנשיא התייחס לממצאי הדו"ח המדאיגים ואמר: "יאנוש קורצ'אק אמר 'אין ילדים רעים, יש ילדים שרע להם', האמונה הזו בנפש הילד היא הבסיס לעשייה הברוכה של עלם. כמידי שנה, אני קורא בעיון את הדו"ח המוגש לידי- הדו"ח הוא ראי לחברה בישראל", הנשיא המשיך והתייחס לתחושת האפליה עליה דיווחו בני הנוער ואמר: "מצד אחד אנו עדים לטיפול יוצא הדופן בכל מה שקשור לנערים ונערות חסרי בית ויחד עם זה אנו קוראים על 75 אחוזים שמרגישים עוינות רבה כשהם במצוקה כזאת או אחרת, בעיקר ילדים מהעדה האתיופית ואי אפשר לזלזל בכך, זו הרגשה קשה ביותר. חברה שלא דואגת לחסרי הישע שלה, לא ראויה להיקרא חברה. ועל כך באתם על הברכה ואני גאה להשתתף באירוע הזה".

נתוני הדוח השנתי של עלם מתבססים על מידע שנאסף מכ- 20 אלף בני נוער, להם סייעה העמותה במהלך שנת 2015. הדו"ח השנתי של עלם מסכם את פעילות העמותה בכ- 80 פרויקטים שהיא מפעילה ב- 42 ישובים ברחבי הארץ, ומציג נתונים עדכניים לגבי מצבם של בני הנוער עמם נפגשו העובדים והמתנדבים במהלך השנה.

GPOMN1_2293

 

פירוט ממצאי הדוח:

  1. תחושות אפליה וגזענות בקרב בני נוער- 75% מבני הנוער המקבלים סיוע מעלם מכלל התרבויות והעדות בחברה הישראלית, דיווחו כי סבלו מגילויי אפליה וגזענות בשל מוצאם או מראם החיצוני.
  • 43% מתוכם חוו אותה מצד אנשים ברחוב, בעוד אחרים חוו יחס מפלה גם מצד המשטרה, מורים בבית הספר וחברים. שליש דיווחו כי חוו גזענות ביותר ממקום אחד או ע"י יותר מגורם אחד.
  • עמותת עלם מסייעת מדי שנה ל- 2,400 בני נוער יוצאי אתיופיה (המהווים 12% מכלל בני הנוער המקבלים סיוע מהעמותה). 98% מבני הנוער יוצאי אתיופיה דיווחו כי הרגישו מופלים לרעה.
  • בתקופת מחאת יוצאי אתיופיה, 71% מבני הנוער דיווחו כי הם גאים במוצאם ובתרבותם. יחד עם זאת, רק כ- 2% חשו בעקבות המחאה תקווה לשינוי בנוגע ליחס החברה ליוצאי אתיופיה.

נאוה ברק, נשיאת עמותת עלם: "אנחנו פוגשים בעלם בני נוער מכלל התרבויות – ערבים, יוצאי אתיופיה, יוצאי ברה"מ, עולים מצרפת, פליטים ועוד, הסובלים מגילויי גזענות כלפיהם. הם סופגים הערות גזעניות על ידי תלמידים בבית הספר ולעיתים על ידי מורים. הם מופלים לרעה כאשר מנסים להתקבל לעבודה ומדווחים על עיכובים רבים ע"י המשטרה. גילויי ההשפלה רודפים אותם גם ברשתות החברתיות.     בני נוער שמרגישים מופלים על בסיס יומיומי מפתחים תחושות של ניכור וערך עצמי נמוך. התוצאה יכולה להיות ניתוק ובידול עצמי, מחאה מילולית, אלימות והדרדרות למצבי סיכון קשים יותר".

80% מבני הנוער צורכים אלכוהול באופן קבוע.

16,000 בני נוער המקבלים סיוע מעלם שותים אלכוהול לפחות 3 פעמים בשבוע באופן מופרז. מדובר בעלייה של 10% לעומת שנה שעברה. כמחצית מבני הנוער מצביעים על צריכת אלכוהול כבעיה מרכזית עימה הם מתמודדים.
ענבל דור קרבל, מנכ"לית עלם: "רבים מבני הנוער שאנו פוגשים נוטים יותר מבעבר לצרוך שתייה בהיחבא- במקלטים, במבנים נטושים או בבתים פרטיים, ולפיכך חשופים יותר למצבים בעלי אופי סיכוני, בכלל זה ניצול מיני של נערות והתנסות בצריכת סמים.

בני נוער משתמשים באלכוהול ככלי על מנת לברוח מבעיות כגון כישלונות, תחושות של בדידות חברתית, בעיות בתוך המשפחה  ועוד. התפקיד שלנו בעלם וכמבוגרים בכלל, הוא להסביר להם את ההתנהגויות המסוכנות להן גורמת שתייה מופרזת של אלכוהול ומה המחיר שהם עלולים לשלם על כך".

GPOMN1_2363

הגברת הפעילות הציבורית של עלם בנושא פיתרונות דיור לצעירים וצעירות חסרי בית. במהלך השנה החולפת הושגה התקדמות דרמטית בהעלאת נושא צעירים וצעירות חסרי בית על סדר היום הלאומי. רעות גיא, ראש תחום קצה ונערות בעלם: "בעקבות פעילות לובי מאומצת ופעילות בזירה התקשורתית, הובלנו השנה להקמתה של ועדת משנה לטיפול בצעירים וצעירות חסרי בית בראשות ח"כ מירב בן ארי. הועדה ומשרד הרווחה העמידו את נושא חסרות הבית לטיפול ופתרון מיידי- הוקצו 22 מיליון שקלים לצורך הרחבת המענים לצעירים חסרי בית ולטובת פיילוט לתכנית סיוע בשכר דירה עבור 200 צעירים וצעירות. המטרה המשותפת של כולנו הינה מציאת פיתרון הוליסטי 24 שעות ביממה לצעירים וצעירות חסרי בית בישראל. במהלך השנה סייענו באופן ישיר ל- 531 צעירים וצעירות חסרי בית במרכזי היום של עלם והמקלט לצעירות חסרות בית, המופעלים בשיתוף הקרן לידידות".

הגברת השיח על מין ומיניות בקרב בני הנוער.

סוגיית המין והמיניות, לרבות קיום יחסי מין, זהות מינית ומגדרית, פגיעות מיניות וחשיפה לחומרים פורנוגראפיים, מעסיקה את בני הנוער במידה רבה מאד. נגישות הנוער לתכנים מיניים והחשיפה של פרשות הטרדות מיניות חדשות לבקרים- מדגישים את הצורך בשיח על מיניות בריאה ונורמטיבית.

רלי קצב, מנהלת תחום הדרכה וניהול הידע בעלם: "נושא המיניות ממשיך להיות דומיננטי בשיח בין בני נוער ובינם לבין עובדי ומתנדבי עלם. באופן טבעי, זהו גם השיח השולט ברשתות החברתיות ומוביל במקרים רבים גם לפגיעות מיניות ברשת. עמותת עלם שותפה בשדולה למניעת אלימות ברשת, בראשותה של ח"כ רויטל סויד. כמו כן, קיימנו השנה כנס מקצועי בשיתוף עם אוניברסיטת בן – גוריון בנגב בנושא השיח על מיניות עם ובקרב בני נוער".

Share to Google Plus
ניווט מהיר
ניווט מהיר
ניווט מהיר