למעבר לציאט של עלם

נשיא המדינה קיבל לידיו את הדו"ח השנתי של עמותת עלם

נתוני הדוח השנתי של עלם מתבססים על מידע שנאסף מכ- 20 אלף בני נוער, להם סייעה העמותה במהלך שנת 2015. הדו"ח השנתי של עלם מסכם את פעילות העמותה בכ- 80 פרויקטים שהיא מפעילה ב- 42 ישובים ברחבי הארץ, ומציג נתונים עדכניים לגבי מצבם של בני הנוער עמם נפגשו העובדים והמתנדבים במהלך השנה.

"כבר שנים ארוכות שעלם מטפלת במומחיות, בכובד ראש ובאהבה גדולה בנושאים שרבים מאתנו מעדיפים לעצום מולם עיניים." אמר הנשיא על ממצאי הדו"ח הקשים והוסיף: "הדוח השנתי של עלם הוא מראה, והמראה הזו מחייבת אותנו להביט בחייהם המורכבים והקשים של בני נוער וצעירים במצבי סיכון. במדינת ישראל יש מערכת רווחה מפותחת ומעולה ולמרות זאת אתם פוגשים בני נוער רבים מידי בלי בית. ב"בית" כוונתי לבית במובן העמוק שלו.  עלינו לעשות כל שביכולתנו כדי לדאוג לבית גם למי שלא זוכים לתנאים הללו.

פעמים רבות אני נתקל במקרים בהם אתם מטפלים, בבני נוער בסיכון כאשר הם מבקשים חנינה. לאחר שהם עברו תהליך של טיפול ושיקום, לפני או אחרי השירות הצבאי. אני נותן משקל רב להליך השיקומי ולצורך שלנו לאפשר להם לפתוח דף חדש, לעמוד על רגליהם ולבנות את חייהם בצורה חיובית.

עלם היא עמוד האש לפני המחנה בעבודה עם בני נוער וצעירים בסיכון ואנחנו כולנו מלאי הערכה למסירות ולעשייה של העמותה, הפעילים והמתנדבים. חוזקה של חברה נמדד על פי חוזק החברה האזרחית שבה. עלם היא דוגמה מופלאה לחוזקה של החברה האזרחית הישראלית."

בימים אלו מתקיים מבצע ההתרמה השנתי של עלם, במטרה להקים שלטר לצעירות חסרות בית בירושלים.  לתרומות: היכנסו לאתר עלם www.elem.org.il

פירוט ממצאי הדוח:

19% מבני הנוער והצעירים שעלם פוגשת הינם חסרי בית או גרים במסגרת חוץ ביתית, חלקם ללא עורף משפחתי (סה"כ 3,811).

מתוכם 24% (909) חסרי בית אשר לנים מדי לילה ברחוב, ב"זולות" או בגנים ציבוריים. 6% (231) לנים במקום מסַכּן כגון בית פוגע או אצל אדם זר תמורת שירותי מין ("סידורי לינה נצלניים"). 41% (1,570) שוהים במסגרות חוץ ביתיות של שירותי הרווחה כגון פנימיות, משפחות אמנה או מעונות חסות הנוער, ו- 29% (1,101) גרים במקום לא קבוע וארעי.

נאוה ברק, נשיאת עלם: "עמותת עלם נמצאת בחזית המאבק למען טיפול בצעירים וצעירות חסרי בית, אותו אנו מובילים יד ביד עם צעירים המקבלים מאיתנו סיוע ומגיעים באופן קבוע לדיונים בועדת המשנה לטיפול בצעירים חסרי בית בכנסת, על מנת להשמיע את קולם. אנו פועלים בימים אלו להקמת שלטר חדש לצעירות חסרות בית בירושלים, ומגייסים את תמיכת הציבור למימון הפרויקט באמצעות הדסטארט. השלטר שיוקם יהיה פתוח 24/7 ויספק לצעירות מקום חם לישון, אוכל מזין, סיוע נפשי ואף סדנאות למידה והעשרה, וייתן לצעירות הזדמנות אמיתית ל להשתקם, לעבוד ולבנות לעצמן מסלול חיים נורמאטיבי".

MN1_4016

הגברת הפעילות בקרב בני נוער בסיכון בחברה הערבית – 1,442 בני נוער מהחברה הערבית קיבלו סיוע מעלם במהלך 2016

על פי נתוני העמותה: 242 בני נוער מקבלים סיוע במסגרת מרכזי הנוער "פינג'אן" בכפרים הבדואים, כולם חיים בעוני ובמקום מגורים לא קבוע ומוסדר;  74% (180) מבני הנוער בכפרים הבדואים חוו אלימות או היו מעורבים באלימות; 15% (106) מכלל הפונים למרכזים של עלם לצעירים חסרי בית הינם מהחברה הערבית ;30% (236) מבני הנוער והצעירים הנמצאים על רצף הזנות בעלם הינם מהחברה הערבית.

ענבל דור קרבל, מנכ"לית עלם: "בני נוער בחברה הערבית מתמודדים לרוב עם מציאות חיים קשה של עוני, היעדר תשתיות בסיסיות, שירותי בריאות, חינוך ורווחה ראויים, לצד סוגיית השתייכותם למיעוט במדינת ישראל והעיסוק בשאלת הזהות. עלם שמה לה למטרה להרחיב את המענים עבור בני נוער בסיכון בחברה הערבית, לאור חוסר במענים מותאמים. בני נוער מהחברה הערבית משולבים במגוון המענים של עלם: מרכזי נוער "פינג'אן" בכפרים הבדואים בנגב; סניף טיפולי בשפרעם לקטינים פוגעים מינית וקורבנות אלימות מינית; שילוב בני נוער בתכניות עלם בערים מעורבות: ניידות הלילה, תכניות לקטינים וצעירים בזנות; מרכזים לצעירים חסרי בית;  תכניות שיקום על ידי ליווי אישי ותעסוקה.

5% מבני הנוער והצעירים המקבלים סיוע מעלם פגעו בעצמם או ביצעו ניסיון אבדני (סה"כ 910).

מתוכם, 588 ביצעו פגיעה עצמית כגון חתכים, כוויות ופציעות של חלקי הגוף. על פי הממצאים, פגיעות עצמיות ואובדנות שכיחות הרבה יותר אצל בנות (623) לעומת בנים (234). בתוך כך, ב- Yelem, אתר התמיכה הנפשית והסיוע של עלם באינטרנט,  נרשמו 9,000 כניסות, ומתוכן התקיימו 1,860 התערבויות טיפוליות.  370 מבני הנוער שפנו ל- Y elem הביעו ביטויי דיכאון וחרדה.

גולן ג'ורנומנהל Yelem"צעירים רבים רואים ברשת האינטרנט מרחב בטוח ומוגן המאפשר להם לבטא את עצמם באופן חופשי, לעסוק בשאלות של חיים ומוות, להביע מחשבות אבדניות, כמו גם לפנות לקבלת עזרה".

787 (4%) בני נוער וצעירים המקבלים סיוע מעלם נמצאים על רצף הזנות.

336 מעורבים בזנות באופן מזדמן ו- 451 מעורבים בזנות באופן קבוע. בנות מעורבות בזנות פי 3 מבנים (550 לעומת 179). כמו כן 58 טרנסג'נדרים וטרנסג'נדריות.

רעות גיאראש תחום קצה ונערות בעמותת עלם: "מעורבות בזנות הינה תופעה חבויה, מורכבת לאיתור, הסובלת מתת דיווח ומתרחשת בכל הזירות השונות של הזנות, כגון מועדוני חשפנות, במסיבות, ברחוב, באתרי ספא ובאינטרנט. קטינים רבים מספקים שירותי מין תמורת אתנן, אך אינם מודעים לכך שהם מעורבים בזנות. אנו עדים להתגברות התופעה בה הזנות מתרחשת בחדרי צ'ט באינטרנט, בקבוצות פייסבוק סגורות, ובאתרי היכרויות תמימים לכאורה, דבר המקשה מאוד על איתור הקטינים".