למעבר לציאט של עלם

תעסוקה וליווי לחיים עצמאיים

מנהלת תחום: תמי נחמיאס יוחנן

"לא היה לי מקצוע ולא ניסיון, ונסיבות חיים קשות ומורכבות הביאו אותי לרחוב.  ואז הכרתי חברה חדשה מחיפה שהכירה לי את עלם וככה התחיל המסע התעסוקתי שלי. בזכות עלם השתלבתי בלימודי מזכירות רפואית במכללה ציבורית וקבלתי סיוע במימון. ובעיקר קיבלתי בטחון, ידע וכוח. גיליתי שאפשר להתגבר על כל קושי – עם הכוונה, עזרה והרבה מוטיבציה". נ', בוגרת תוכנית "דרך המלך" לליווי לחיים עצמאיים וקידום תעסוקתי

בני נוער, צעירות וצעירים בסיכון מנותקים, במקרים רבים, ממערכת של תמיכה משפחתית, חברתית וטיפולית. הסביבה שבה הם חיים והיעדר שירותים ותמיכה גורמים לבני נוער וצעירים אלה להיות חסרים בכישורי חיים הנדרשים להם כדי להשתלב במעגל חיים נורמטיבי.

צוות תחום תעסוקה וליווי בעלם מקנה להם כלים ומיומנויות לניהול חיים עצמאיים וליווי אישי ארוך טווח במגוון התנסויות של מיומנויות חיים, כגון: תעסוקה, השתתפות אזרחית, שירות צבאי לאומי, לימודים ועוד.

התחום מוביל מספר תכניות:

  • תכנית 'דרך המלך' – תכנית לקידום השתלבות בני נוער וצעירים בסיכון בעולם העבודה
  • תכנית 'עצמאות בקהילה' – תכנית מעטפת לצעירים וצעירות במצבי סיכון, אשר בחרו להתנדב בשירות האזרחי לאומי
  • תכנית 'מחסות לעצמאות' – תכנית ליווי לחיים עצמאיים, לבוגרי/ות מוסדות רשות חסות הנוער
  • תכנית 'קהילות אקטיביסטיות' – תכנית לבוגרות של תכניות עלם השונות

תכנית 'דרך המלך'

תכניות המיועדות לבני נוער בסיכון שנשרו ממסגרות פורמאליות ומציעות מענים שונים, כגון ליווי אישי, שילוב במסגרות תעסוקתיות ובהכשרות מקצועיות, הכנה לעולם התעסוקה, הקניית כלים וכישורי חיים, חינוך פיננסי וכדומה.

360 בני נוער קיבלו מענה במסגרת התכניות לקידום תעסוקתי בשנת 2018.

תכנית "דרך המלך" מסייעת לבני נוער וצעירים בסיכון שנפלטו מהמסגרות הפורמאליות ועקב כך נמצאים במצבי ניתוק שונים, גלויים וסמויים או אשר נמצאים בסכנת נשירה ממשית ובמצבי סיכון קשים כגון עבריינות ועבירה על החוק. התכנית מציעה רצף מענים תעסוקתיים הכוללים הכשרות ועבודה בתוך בתי עסק שותפים, השתלבות בעבודה אצל מעסיקים ידידים בקהילה וליווי פרטני לתעסוקה. על מנת להצליח ולסייע לבני הנוער והצעירים לקבל את הכלים הנדרשים להשתלבות מיטיבה בעולם התעסוקה התכנית מפעילה כלי עבודה שונים ביניהם: מתנדבים מהקהילה, סדנאות הכנה לעולם העבודה, קשר עם מכללות ומוסדות לימוד וקשר עם מעסיקים רבים ברחבי הארץ.

בבסיס התכנית עומדת ההנחה לפיה, שילובם של בני נוער וצעירים בהתנסויות מעשיות בהכשרות מקצועיות ובעולם התעסוקה, ישפיע לטובה על תחושת המסוגלות והביטחון העצמי שלהם, כמו גם על מעגלי חיים נוספים בהם הם נדרשים לקחת חלק, כגון: משפחה, חברה, עבודה או מסגרת שירות החובה הצבאי. ההתנסויות המעשיות בהכשרות מקצועיות ובעבודה בגיל ההתבגרות מהוות חוויה מעצבת ומשמעותית, באמצעותה נרכשים כלים הסתגלותיים, הרגלי עבודה, עמדות וערכים המגדילים את סיכויי ההצלחה של ההשתלבות העתידית בשוק העבודה.  לצד זאת, התכנית שמה דגש על ליווי אישי פרטני בסיוע מתנדבים מהקהילה ככלי להעלאת הדימוי העצמי ולבניית אמון מחודש בסביבה ובקהילה.

התכנית מספקת מענה משלים לשירות המקצועי הטיפולי הניתן כיום על ידי מוסדות המדינה. בני הנוער מופנים אל התכנית על ידי שירות מבחן לנוער, השירות לנוער, צעירים וצעירות של משרד הרווחה, בתי-ספר, קידום נוער, תכניות אחרות של עמותת עלם או גורמי טיפול אחרים בקהילה. מטרת התכנית לאפשר לבני הנוער לצאת ממעגל המצוקה, האלימות והעבריינות ולהקנות להם מכלול מיומנויות וכישורים, העתידים לסייע בהסרת חסמים חברתיים, ובהשתלבות מיטבית במערכות של תעסוקה שירות משמעותי והשכלה.

פריסה ארציתהתכנית פועלת ברחבי הארץ: חיפה והקריות, נתניה והשרון, פתח-תקווה, בני ברק, תל אביב, לוד, רמלה, ירושלים, מודיעין עילית, באר שבע

תכנית 'המעטפת'

תכנית המכשירה רכזים ורכזות של שלוש עמותות: "שלומית", "עמינדב" ו"האגודה להתנדבות", המלוות צעירים וצעירות בסיכון, שבחרו להתנדב לשירות לאומי אזרחי.

רבים מאוכלוסיית הצעירים בסיכון הינם בעלי פטור משרות צבאי, על רקע אי התאמה- (נתונים אישיים נמוכים, תיקים פליליים, ועוד.) מתוקף כך, נקודת המוצא לחיים הבוגרים נמוכה באופן משמעותי בהשוואה לקבוצת בני גילם בחברה. צעירים.ות אלו הינם לעיתים קרובות חסרי עורף משפחתי ומגיעים מרקע סוציואקונומי מוחלש. רבים מהם מתקשים להתמודד בהצלחה עם אתגרים הקשורים למעבר לחיים בוגרים- השתלבות בעולם התעסוקה, במוסדות לימוד ובהתנהלותם הכוללת (קטן, 2009).

השירות הלאומי- אזרחי מהווה פלטפורמה עבור אותם צעירים.ות אשר קיבלו פטור מהצבא וצריכים מסגרת אשר תגדיל את סיכוייהם להשתלבות טובה יותר בחברה הישראלית.

מטרות התכנית:
המתנדבים/ות ירכשו כישורי חיים, כלים ומיומנויות לניהול חיים עצמאיים שיאפשרו את השתלבותם כאזרחים פעילים ותורמים עבור עצמם, קהילתם והחברה.2. למתנדבים ולמתנדבות יהיה מרחב התנסויות הקשורות לכישורי החיים השונים על מנת שיצאו עם יותר בטחון באותם התחומים.

התוכנית כוללת:

  • תכנית מעטפת אישית- רכז מקצועי תומך, המלווה את הצעיר.ה בהתמודדויות ובאתגרים הקשורים בהתנדבותו וברווחתו הכללית. הצעיר.ה מונחה ומלווה בתהליך בניית תמונת עתיד אישית, אשר מהווה עבורו בסיס להתפתחות אישית והשתלבות עתידית מוצלחת בעולם התעסוקה ובתחומי חיים נוספים.
  • תכנית מעטפת קבוצתית- הצעירים.ות לוקחים חלק במפגש שבועי קבוצתי בהנחייה מקצועית מטעם עמותת עלם ורכז מטעם הגופים של השירות לאומי- אזרחי. הקבוצה מהווה מרחב להתנסות, ללמידה ולרכישת כישורי חיים ומיומנויות לניהול חיים עצמאיים.

השותפים המרכזיים בתכנית עם עמותת עלם הינם: הרשות לשירות לאומי- אזרחי, הקרן להזדמנות, משרד הרווחה, משרד החינוך,  עמותת עמינדב, עמותת שלומית והאגודה להתנדבות.

מיכל שלום, מנהלת תכנית "המעטפת", michal.shalom@elem.org.il

תכנית 'מחסות לעצמאות'

תכנית ייעוץ וליווי אישי וקבוצתי לבוגרי מעונות רשות חסות הנוער, שהיו במסגרת חוץ ביתית. בתכנית מקבלים הצעירים כלים לבניית חיים נורמטיביים, והיא מאפשרת להם לנהל את חייהם באורח עצמאי. התכנית מלווה כ-500 צעירים וצעירות.

"מחסות לעצמאות" זה לדעת שיש מישהו שיקשיב ויעזור לי איפה שאני אלך, זה מישהו שתמיד עוזר לי להבין מה אני רוצה לעשות ואיך אני יכול להגיע לשם" ד' בוגר תוכנית "מחסות לעצמאות"

מידי שנה כ-200 צעירים וצעירות מסיימים את שהותם במסגרות חסות הנוער, יציאתם לחיים עצמאיים הינה אתגר עצום. על פי רוב רמת התמיכה הכלכלית הרגשית והחברתית בסביבה אליה הם שבים נמוכה ולעיתים קרובות  הם חסרים את המשאבים והכלים הנדרשים להתמודדות עם תקופת המעבר מחסות לעצמאות . מטרת התכנית  היא לסייע לצעירים וצעירות אלו לבנות ולנהל את חייהם בעצמאות ולקחת חלק משמעותי בחברה כאזרחים יוצרים הפועלים למען עתידם ועתיד החברה בה הם גדלים.

התכנית, אשר החלה לפעול בשנת 2010,  הנה שותפות בין עמותת עלם ואגף התקון במשרד הרווחה , התכנית פועלת כיום בפריסה ארצית ומיועדת לכלל הצעירים והצעירות אשר שהו במעונות רשות חסות הנוער.

התכנית מציעה מודל עבודה אישי וקבוצתי ארוך טווח, בה כל צעיר/ה מלווה שנתיים ע"י רכז/ת התוכנית ומתנדב/ת

תכנית הליווי כוללת:

  • בניית תכנית אישית לחיים עצמאיים בתחומי החיים השונים; מגורים, צבא /שירות לאומי, השכלה, תעסוקה, משפחה וזוגיות, בריאות נפשית ופיזית, חברה ופנאי ועוד.
  • רכישת מיומנויות וכלים לניהול חיים עצמאיים תוך כדי התנסויות-במסגרת תכנית הליווי האישית (על יד הרכז/ת והמתנדב/ת) והקבוצתית,הצעירים רוכשים מיומנויות לניהול חיים עצמאיים, נחשפים לתכנים מקצועיים והעשרתים וכן מחזקים את תחושת המסוגלות והאחריות שלהם על עתידם
  • תמיכה רגשית ובניית רשת מענים בקהילה  רכז/ת התכנית והמתנדבים מהווים עוגן לתמיכה רגשית אל מול האתגרים בפניהם ניצבים הצעירים והצעירות . במהלך התוכנית נרקמת ונבנית רשת תמיכה כלכלית, חברתית ורגשית אשר תהווה קרקע לעצמאותו גם בתום התוכנית.

במסגרת תכנית הליווי, שיתוף פעולה ראוי לציון הוא של עמותת עלם והמרכז לצמיחה פיננסית של בנק הפועלים (https://www.fingrow.co.il/he), לקיום הכשרות לעובדי ומתנדבי עלם ללווי אישי וקבוצתי של בני נוער וצעירים בסיכון.

חליל חומיידי ml.khalil@elem.org.il

נועה פקר גול  noagpacker@elem.org.il

תכנית 'קהילות אקטיביסטיות' של צעירות ובוגרות עמותת עלם

תוכנית המיועדת לבוגרות של תכניות עלם השונות. הבוגרות הלוקחות חלק בתכנית הן בעלות מוטיבציה לשנות את מציאות חייהן בדרכים שונות של השתתפות אזרחית ובעלות רצון לפעול בזירות שונו.

מיכל שלום, מנהלת תכנית "המעטפת", michal.shalom@elem.org.il