למעבר לציאט של עלם

מרכזי הנוער

מנהלת תחום מרכזי הנוער: קרן נאור

בישראל חיים בני נוער רבים הנמצאים על רצף הסיכון. חלקם סובלים מקשיים מורכבים ואינם מקבלים מענה המותאם לצורכיהם. רשת מרכזי הנוער של עלם פועלת למענם ברחבי הארץ. המטרה היא לעצור את הסיכון ולמנוע את התדרדרותם של בני הנוער לקצה הרצף הסיכוני, ובכך לאפשר להם התפתחות אישית וגיבוש הזהות.

 מרכזי הנוער של עלם הם המרחב הבטוח לבני הנוער, המאפשר פיתוח וביסוס של קשרים מיטיבים עם בני גילם ועם אדם מבוגר משמעותי. בני נוער, שבוחרים להגיע לאחד מהמרכזים , זוכים לרגעים של שקט, להקשבה ולתחושה של שייכות וחיבור. הצוותים במרכזי הנוער מלווים את הנערים ושותפים לתהליכי ההתבגרות שלהם לאורך זמן. במרכזי הנוער מתקיימת פעילות ענפה בקבוצות קטנות ובסדנאות פעילות שונות. אלה יוצרות עבור בני הנוער כלים לפיתוח קבלה עצמית והתמודדות עם תהליך בניית הזהות.

 "היו לי רגעים מאוד קשים בשנה שעברה, כשהרגשתי שאני כועס על כל העולם ובא לי לשבור אותו. הרכז והמתנדב בהפוך היו איתי וליוו אותי גם כשהייתי בא עצבני וכאילו חיכו ושמחו לראות אותי כל פעם. הם גרמו לי להרגיש שאוהבים אותי ושתמיד יש לי לאן לבוא. לפעמים אני מרגיש שזה המקום היחיד שאני יכול לדבר בו בלי שיגידו לי מה לעשות, בלי שיעיפו אותי, בלי שיתעלמו ממני". נועם, בן 17, נער מהפוך על הפוך חולון

כ-5,000 נערים ונערות קבלו מענה במרכזי הנוער של עלם בשנת 2018.

תחום מרכזי הנוער מפעיל כיום 23 מרכזים ב-15 ערים ברחבי הארץ, בארבעה מודלים ייחודים:

“הפוך על הפוך” – מרכזי נוער עירוניים המספקים מרחב בטוח לבני הנוער ופועלים בשעות אחר הצהריים והערב. מרכזי "הפוך על הפוך" ממוקמים ברחבי הארץ, מהצפון ועד הדרום, בערים: קרית שמונה, צפת, נצרת עילית, קרית ים, נתניה, תל אביב, חולון, אשדוד, קרית גת, שדרות.

“מגדלור” – מרכזי נוער שכונתיים לבני נוער מתרבויות שונות שמספקים מרחב בטוח בעבודה רגישה ומותאמת למנהגים ולתרבות. המרכזים פועלים בשעות אחר הצהריים והערב. מרכזי "מגדלור" ממוקמים בערים: עכו, חולון, רחובות וקרית מלאכי.

“פינג’אן” – מרכזי נוער יחידים מסוגם שפועלים במגזר הבדואי ומספקים מרחב בטוח לנערים ולנערות במספר יישובים במועצה האזורית 'נווה מדבר' שבנגב: קסר א-סר, אבו קרינאת ואבו תלול.

“שלוק” – מודל חדשני של מרחבים בלתי פורמליים שמטרתם למנוע נשירה מבתי הספר ולצמצם התנהגויות סיכוניות. פרויקט "שלוק" פועל במספר בתי ספר ברחבי הארץ: בקרית שמונה, בנצרת עילית, בחולון, באשדוד, בקרית גת ובקסר א-סר.

 "אני מרגישה שמהיום שנכנסתי למגדלור, הלב שלי גדל. כי נכנסו אליו כמה אנשים שעוזרים לי להיות ולהישאר חזקה ובטוחה בעצמי". א', נערה במגדלור רחובות

 לפרטי התקשרות עם המרכזים לפי רשימת ישובים לחצו כאן